W powietrzu czuć wiosną, a Święta Wielkanocne są już za rogiem. To wyjątkowy okres, więc również nasze mieszkanie powinno być szczególnie kolorowe i radosne. Oprócz świątecznej szynki, jajek i babki drożdżowej zapewne chcesz zadbać również o wystrój domu i dekoracje. Szukasz inspiracji na przystrojenie koszyczka, stołu czy salonu na Wielkanoc? Poniżej znajdziesz parę propozycji, jak stworzyć prawdziwie wiosenną atmosferę Świąt oraz jakimi trendami się kierować. W końcu odpowiednio dobrane ozdoby wielkanocne zmienią Twoje otoczenie w barwne i wesołe wnętrze pełne optymizmu.

Wielkanocne barwy

Coś, na co musisz zwrócić uwagę od samego początku, są kolory dekoracji. Wystrój wielkanocny ma przywodzić na myśl słoneczną wiosnę, początek nowego życia i sezonu. Odnosząc się do tradycji i znaczenia tego święta głównie wybiera się pastelowe i delikatne odcienie niebieskiego, zielonego, żółtego oraz biel. Są to barwy najbardziej związane z symboliką Wielkiej Nocy, czyli odrodzeniem, zbawieniem, zmartwychwstaniem i radością z tym związaną. Oprócz wcześniej wspomnianych kolorów, nie zaszkodzą w dekoracji akcenty w fiolecie i czerwieni.

Kwiaty i inne rośliny

Wielkanoc jest nieodłącznie kojarzona z wiosną i jej wieloma symbolami. Dlatego podstawą wielkanocnych dekoracji powinny być kwiaty, gałązki bukszpanu oraz tak bardzo kojarzące się z tym okresem wierzbowe witki, czyli znane wszystkim bazie. Najefektowniej będą się prezentować żywe kombinacje roślinne, jednak obecne na rynku sztuczne odpowiedniki również będą się ładnie prezentować, jednocześnie oszczędzając Twój czas i ograniczając liczbę obowiązków, nie wspominając mniejszych kosztach. Jakie kwiaty powinny zagościć na ten czas w domu? Najatrakcyjniejsze będą kompozycje z żonkili, hiacyntów, forsycji lub kolorowego barwinka. Wspaniale będą się prezentować także cięte rośliny cebulkowe, jak barwny bukiet tulipanów.

Nieodłącznym elementem Świąt Wielkanocnych jest również tradycyjnie sadzona rzeżucha, która szczególnie w tym okresie chętnie zawita na nasze parapety i stoły. Może być wykorzystana zarówno jako zielony akcent w wystroju domu, jak i dekoracja koszyczka czy element wielkanocnego stroika, w połączeniu z pisankami, baziami czy forsycjami. Jest nie tylko ciekawą ozdobą, ale i składnikiem smakowitych potraw.

Kwiatowe motywy

Kwiaty nie muszą tylko znajdować się w wazonach czy stroikach. Idealnie sprawdzą się kwieciste wzory na obrusach czy serwetkach, zarówno tych na stole jak i ozdobnych do koszyczka. Utrzymane w tonacji wcześniej wspomnianych już barw, same w sobie będą dekoracją i przepięknym elementem świątecznego wystroju. Gdzie jeszcze motywy kwiatowe będą się nadzwyczajnie prezentować? Oczywiście na zasłonach, firankach czy poduszkach.

Wyposażenie domu posiada ogromną ilość przedmiotów, które również udekorują Twoje mieszkanie w okresie świątecznym, a delikatne kwiatowe ozdobniki nadadzą im wyjątkowego charakteru. Mogą to być świeczki i świeczniki, wazony, szklanki, filiżanki czy zastawa – wszystko, czym możesz przystroić dodatkowo stół i pokój. Oczywiście nie chodzi o to, aby Twój salon zmienił się w ogród, ale dwa-trzy takie akcenty wprowadzą wesołą i kolorową wiosenną atmosferę podczas wielkanocnego śniadania.

Tradycyjne dekoracje wielkanocne

Oczywiście Wielkanoc nie może się obyć bez tradycyjnych akcentów, od pokoleń obecnych w naszych domach. Czy ktoś może sobie wyobrazić Wielką Sobotę bez pisanek w koszyczku? W końcu tak fantazyjnie wyglądające jajka – farbowane, wyklejane czy skrobane – są obowiązkowym elementem nie tylko wielkanocnych posiłków, ale i ozdobą stołu i święconki. Ręcznie malowane drewniane lub porcelanowe podobizny można również użyć do dekoracji salony, bukietu czy bazi. Można je dodatkowo umieścić lub powiesić w oknie czy na parapecie. W wielu sklepach internetowych znajdziesz nie tylko gotowe propozycje, ale i zestawy do ręcznego ozdabiania prawdziwych lub sztucznych skorupek. Na pewno sprawi to wiele radości Twoim pociechom.

Poza tym, do dekoracji możesz dodać kurczaczki, króliczki czy baranki. Czekoladowe, cukrowe lub z masła będą słodkim akcentem dla dzieci oraz towarzyszem świątecznego śniadania. Posiłek możesz również przyozdobić ciekawie złożonymi na kształt zająca serwetkami. Drobne figurki kurczaczków mogą sobie uwić gniazdka w wiankach, stroikach czy w wyhodowanej rzeżusze. Wielkanocny baranek wkomponowany w dekorację będzie za to przypominał o religijnej tradycji tego święta.