Smartfon jest obecnie najczęściej używanym urządzeniem elektronicznym. Nie ma się co dziwić, skoro towarzyszy nam właściwie wszędzie i o każdej porze. To już nie tylko telefon – to Twoje centrum dowodzenia. Ogromna liczba oferowanych funkcji sprawia, że jest idealnym urządzeniem zarówno do komunikacji, pracy, jak i rozrywki. Na co zwrócić uwagę wybierając smartfon?

Premiera telefonu Samsung S9 to jeden z powodów, dlaczego wielu z nas zaczyna zastanawiać się nad zmianą dotychczasowego modelu. Jednak każdy telefon powinien być dostosowany do Twoich nawyków, wymagań i trybu życia. Lubisz robić zdjęcia? Zależy Ci na najlepszym wyświetlaczu? Zastanawiasz się, jaki smartfon jest najlepszy do gier? Potrzebujesz praktycznego narzędzia biznesowego? Ogromna liczba funkcji, jakie może spełniać smartfon sprawia, że różne modele będą miały różne poziomy wydajności w różnych kategoriach użytkowania.

Wielkość telefonów

Obecnie przekątna ekranu smartfonów mieści się w przedziale od 4 do ponad 6 cali. Należy pamiętać, że mniejsze urządzenia to większa mobilność i wygoda przechowywania. Niestety, największe smartfony często nie mieszczą się w kieszeni spodni czy nawet w mniejszych przegródkach w torebkach. Najczęściej wybierane są modele między 4.5 do 5 cala. Jednak odpowiedni wybór zależy od indywidualnych preferencji. Dostosuj go do tego, jak chcesz ze smartfonu korzystać.

Im większy ekran, tym bardziej komfortowe będzie odkrywanie jego możliwości. Wystarczy Ci urządzenie do rozmów telefoniczny i wysyłania wiadomości? 4 calowy telefon spokojnie zaspokoi Twoje wymagania. Dla amatorów fotografii, gier i oglądania filmów lepszy natomiast będzie smartfon 6 cali lub większy.

Ekran i rozdzielczość

Co do rozdzielczości, już nawet w tańszych modelach standardem staje się HD. Idąc w górę hierarchii na środkowej półce cenowej jest to Full HD, natomiast flagowe propozycje to najwyższa obecnie rozdzielczość, czyli Quad HD.

Mówiąc o standardach dotyczących wyświetlaczy, warto wspomnieć o ich rodzajach. Każdy sklep z telefonami oferuje modele z ekranem typu AMOLED, IPS lub LCD, przy czym te ostatnie coraz rzadziej. AMOLED gwarantuje zdecydowanie najlepszą jakość obrazu i większą gamę wyświetlanych kolorów. Nie ma się co dziwić, że z tego powodu występuje głównie w lepszych i droższych telefonach. Popularnie stosowane są ekrany IPS, które zachowują odpowiedni kontrast i jasność, tracąc niestety na barwach.

System operacyjny w smartfonie

Przewagę na rynku smartfonów posiadają trzy mobilne systemy:

  • Android od Google
  • iOS od Apple
  • oraz Windows Phone od Microsoft

Oferują one podobne funkcje, a przede wszystkim zapewniają wydajne i sprawne działanie urządzenia, na którym występują. Główną ich różnicą są liczba oferowanych aplikacji i możliwość indywidualnych ustawień. Przed dokonaniem wybory konkretnego telefonu warto określić, jakich aplikacji potrzebujesz najbardziej i czy są dostępne na danym systemie.

Pod tym względem zdecydowanym liderem jest Android, który nie tylko jest stosowany przez większość producentów, ale również posiada ogromną ilość możliwych do instalacji aplikacji (około 1.5 mln). System iOS jest instalowany wyłącznie na smartfonach Apple, ale również oferuje bogatą bibliotekę aplikacji. Pod tym względem najsłabiej wypada Windows Phone, chociaż przez wiele osób uznawany jest jako idealny system do prowadzenia biznesu.

Wydajny procesor telefonu komórkowego

Procesor jest sercem każdego multimedialnego urządzenia. To właśnie on odpowiada za sprawne przetwarzanie danych, wydajne działanie aplikacji oraz wielozadaniowość. Na rynku spotkamy różne rodzaje procesorów. Ale na co tak naprawdę zwrócić uwagę? Najczęściej w opisach parametrów znajdziesz ilość rdzeni, czasem podane jest również taktowanie. Przyjęło się zakładać, że większa liczba rdzeni automatycznie oznacza lepszy procesor i taką też opinię możesz usłyszeć w sklepie od sprzedawcy.

Wśród oferty smartfonów znajdziesz modele dwu-, cztero-, ośmio- lub nawet pojedyncze dziesięciordzeniowe procesory. Jeśli zależy Ci na większej wydajności i lubisz sobie pograć na telefonie, to najlepszym wyborem będą modele od 4 rdzeni w górę. Jednak to nie ilość rdzeni będzie najważniejsza, a ich rodzaj. Bywa, że 10-rdzeniowy smartfon przegra test wydajności z zaledwie 4-rdzeniowym, jak ma to miejsce w porównaniu procesorów MediaTek Helio z Snapdragonem 820.

Zainteresuj się również procesem technologicznym, w jakim został wykonany podzespół. Ocenić to można dzięki wartości „nm” (nanometrów) – im mniejsza wartość podana, tym lepszy procesor. Następnie zwróć uwagę na taktowanie. Do zastosowań biznesowych wystarczy 1 GHz (1000 MHz), ale jeśli zależy ci na wydolności multimedialnej minimalna wartość taktowania powinna wynosić 1.4 GHz (1400 MHz).

Pamięć RAM

Pomimo, że często zostaje odsunięta na dalszy plan, a jest to niezwykle ważny punkt specyfikacji. Im więcej masz pamięci operacyjnej, tym płynniej pracuje system urządzenia i sprawniejsza jest jego wielozadaniowość.  W końcu służy do przechowywania procesów wykonywanych w czasie rzeczywistym. Zwróć uwagę na pojemność RAM w oferowanych smartfonach, w końcu od tego będzie zależeć jego szybkość. Standardem są już telefony z 2 GB RAMu, ale lepsze modele wyposażone są w 4 lub nawet 6 GB pamięci operacyjnej.

Aparat cyfrowy

Jeśli lubisz robić zdjęcia i zależy Ci na ich jakości to parametry wbudowanego aparatu na pewno przykują Twoją uwagę. A możesz nie lubisz wozić nieporęcznego sprzętu na wyjazdy? Jaki jest najlepszy smartfon z aparatem? Trudno odpowiedzieć na to pytanie nie analizując paru aspektów. Po pierwsze, w charakterystyce na pierwszy plan wychodzi rozdzielczość matrycy. Przyjęło się przekonanie, że im jest ona wyższa, tym lepsze będą wychodzić zdjęcia. Nic bardziej mylnego. To prawda, że znacznie wpływa na jakość obrazu, jednak nie jest warunkiem zrobienia wartościowego ujęcia. Do innych ważnych elementów, które wpływają na jakość zdjęć, należy także wielkość matrycy oraz jasność obiektywu określana przez liczbę przesłony (zapisywana np. F2.0. Im niższa jest wartość liczbowa przesłony, tym lepsze i wyraźniejsze będzie wykonane ujęcie.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na występowanie stabilizacji optycznej czy autofocusu. Internetowe sklepy ze smartfonami często zamieszczają informację o występowaniu tych i innych funkcji wspomagających fotografowanie. Popularne stały się także podwójne aparaty, z czego jeden najczęściej jest szeroko-kątny, a drugi posiada przybliżenie optyczne. Wiele jest także opcji dodatkowych mających na celu „upiększenie” zdjęcia, aby mogły być szybko udostępnione na mediach społecznościowych.

 

Akcesoria

Do telefonu możesz dobrać najróżniejsze akcesoria i dodatki. Niektóre z nich będą poprawiały bezpieczeństwo i wydajność użytkowania, a inne będą przede wszystkim skierowane na komfort oraz dobrą zabawę. Do urządzeń rozszerzających funkcjonalność na pewno będą należeć Gogle VR, które przeniosą Cię w wirtualny świat z zastosowaniem rewolucyjnej technologii 3D. Musisz jednak wybierać model kompatybilny z Twoim sprzętem, dlatego ZAWSZE przed zakupem zapoznaj się dokładnie ze specyfikacją. Aby bez przeszkód korzystać z okularów VR, powinieneś posiadać smartfon z ekranem o odpowiedniej rozdzielczości.

Ponadto, w ofercie sklepów internetowych ze smartfonami znajdziesz mnóstwo innych akcesoriów które nie tylko umilą, ale i ułatwią korzystanie z telefonu. Etui do telefonu oraz folie i szkła ochronne idą zwykle w parze z zakupem urządzenia – w końcu chronią obudowę i ekran przed uszkodzeniem. Do zwiększenia wydajności przyda się odpowiednia karta pamięci, niezastąpiona, gdy zaczyna brakować miejsca na aplikacje i multimedia. Czas pracy wydłużysz za pomocą urządzenia powerbank lub ładowarki samochodowej. Odpowiedni uchwyt do zdjęć, zwany selfie-stickiem, ułatwi fotografowanie i pozwoli na zrobienie nowych i ciekawszych ujęć. Możesz także urozmaicić sobie słuchanie muzyki dzięki słuchawkom lub bezprzewodowym głośnikom.